DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať skriňu do spálne

Absolútne nenahraditeľnou súčasťou našich bytov a domov sú samozrejme skrine. Dôležité je si pred kúpou šatníkovej skrine uvedomiť, čo všetko chceme v skrini uskladňovať a pre koľko osôb má skriňa slúžiť. Toto sú základné faktory pri vyberaní skrine. Tretím faktorom rozhodujúcim pri výbere je materiál, dizajn a spôsob otvárania. Poďme sa teda na túto problematiku pozrieť bližšie.

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Šatníková skriňa je kus nábytku, ktorý má doma azda každý.
 

1. Veľkosť skrine a spôsob otvárania skrine

Pri kúpe skrine je veľkosť skrine pomerne rozhodujúca. Tu treba zohľadniť:

  1. počet osôb, ktoré budú skriňu využívať
  2. veľkosť priestoru, kam skriňu plánujete umiestniť

Pred kúpou si vymerajte ideálnu minimálnu a maximálnu šírku, hĺbku a výšku skrine – to vám pomôže pri výbere, pretože okamžite vylúčite nábytok, ktorý potrebným rozmerom nezodpovedá. Nezabúdajte myslieť aj na dostatočný manipulačný priestor pred skriňou. Je nevyhnutný pre pohodlné otváranie skrine. V prípade, že je priestor pred skriňou veľmi malý, zvoľte otváranie posuvným spôsobom. Pri menších priestoroch využívajte priestor v maximálnej miere a „ťahajte“ skriňu do výšky. Ideálna je teda zabudovaná skriňa, ktorá siaha až po strop. Poskytne vám dostatok priestoru a navyše pôsobí čistým dizajnom.

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Súčasťou šatníkovej skrine môže byť aj priestor pre umiestnenie TV. Variabilnosť riešení a kreativita je najväčšou výhodou skríň na mieru.

Pri väčších priestoroch si môžete dovoliť aj klasické riešenie otvárania dverí pomocou dverných krídiel. Pri bežnom otváraní dvierok je dobré nechať aspoň 90 cm pred skriňou. To je minimálna vzdialenosť, pri ktorej môžete dvierka otvoriť a môžete sa pri nich aj pohybovať. Výhodou skrine s bežným otváraním je to, že si môžete otvoriť tie časti skrine, ktoré chcete vidieť. Pri riešeniach na mieru je lepšie zvoliť užšie dvierka a tým pádom vám pri otvorení skrine nebudú toľko zasahovať do manipulačného priestoru. Aktuálne sú z hľadiska dizajnu klientmi uprednostňované skôr skrine s dvernými krídlami ako už spomínané rolldoory.

Ergonomické nároky sú taktiež veľmi dôležité, predovšetkým hĺbka skrine.

Čo sa týka hĺbky skrine a skladovania oblečenia na vešiaku, záleží, či je šatníková tyč rovnobežná so zadnou časťou, hĺbka by teda mala byť minimálne 60 cm, ideálne však 65 až 70 cm. Ak máte tyč kolmú na chrbát, tak si radšej vyberte tyč výsuvnú. Tu sa hĺbka skrine riadi skôr hĺbkou zložených tričiek/nohavíc a pod. Hĺbka by mala byť okolo 45 cm. Tento typ výsuvných tyčí je vhodný v prípade že nemáte možnosť umiestnenia hlbokej skrine. Hĺbka zásuviek už nevyžaduje toľko pozornosti. Väčšinou sú to priestory pre malé veci a tie sú skladné a dajú sa jednoducho zložiť.

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Ak máte možnosť, a dostatočnú hĺbku, môžete si vytvoriť miest skrine aj takýto kreatívny mini šatník s presklenými dvierkami.

Výška skrine je dôležitá, ak chcete skladovať kabáty a šaty. Minimálna výška by v takom prípade mala byť 150 cm. Odporúčam však vsadiť na skriňu až po strop a v hodných priestoroch skladovať sezónne veci. Skriňa po strop je ideálna aj z dizajnového aj z praktického hľadiska.

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Výška od podlahy po strop je ideálna, nakoľko skriňa tak poskytuje oveľa viac úložného priestoru a nezadržiava prach. Zaujímavé je aj riešenie, kedy skriňa plní funkciu deliacej priečky.
 

2. Vnútorné usporiadanie skrine

Ak by mala skriňa slúžiť na odkladanie odevu či iných vecí, je potrebné zvážiť či potrebujeme police, vešiakovú tyč prípadne ich kombináciu. Pri policiach je dobre si predstaviť, koľko veci budeme mať zložených vedľa seba. Je to z toho dôvodu, aby sa vnútorný priestor skrine čo najefektívnejšie využil a neostalo žiadne prázdne miesto. Výhodou políc je, že sa do nich zmestí veľa oblečenia. Nevýhodou však je, že sa oblečenie skôr pokrčí a predovšetkým vo veciach nemáte dostatočný prehľad.

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Najideálnejším riešením je nakonfigurovať si skriňu podľa vlastných potrieb.

Naopak tyčové usporiadanie môže zachovať vaše oblečenie rovné a prehľadne uložené. Štandardne môžu tyče slúžiť na odkladanie dlhého oblečenia, ako sú šaty či kabáty a vtedy je tyč umiestnená vysoko, alebo na zavesenie krátkeho oblečenia, tričká či košele, a tu je tyč umiestnená nižšie alebo sú dve nad sebou. Existujú aj špeciálne rebrinové tyče na vešanie nohavíc. Využijú to najmä ľudia, ktorých oblečenie pozostáva z kostýmov, či oblekov a košieľ. Jednotlivé kúsky sú takto bezpečne a prehľadne uložené a každodenné žehlenie nehrozí.

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Skriňu na mieru je možné prispôsobiť špecifickým požiadavkám klienta. Takým špecifikom môže byť napr. tyč na vešanie nohavíc alebo nízka zásuvka s organizérom pre kravaty.

Súčasťou každej skrine by mal byť aj policový systém na ukladanie kabeliek, šálov, džínsov a podobne. Preto odporúčam vždy v správnom pomere nakombinovať všetky tieto súčasti. V hornej časti skrine je dobré umiestniť hrubšie police, na odkladanie krabíc so sezónnym oblečením, kufrov a podobných záležitostí.

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Najvyššie police poslúžia na odkladanie málo používaných vecí.

Takým menším nadštandardom je umiestnenie zásuviek v rámci spodnej časti skrine. Ak máte túto možnosť a dávate si vyrábať skriňu na mieru, na túto dôležitú súčasť nezabudnite. Zásuvky využijete na uskladnenie spodnej bielizne.

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Zásuvky na uskladnenie spodnej bielizne ocení každá žena.

Poznáte ten pocit, keď hľadáte konkrétnu vec, no pre tmu v skrini ju nemôžte nájsť? Bude to tým, že ste pri výbere skrine nemysleli na dostatočne osvetlenie. Pri tmavých miestnostiach je výborným pomocníkom senzorické osvetlenie skrine LED pásmi po oboch stranách. Získate tak dokonalé osvetlenie, prehľad v oblečení a navyše a štýlový vzhľad vašej skrine.

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: Osvetlenie skrine vám uľahčí každodenné hľadanie.
 

3. Dizajnové a materiálové riešenie

Samozrejme nesmieme zabúdať na dizajn. Napriek tomu by však šatníková skriňa mala byť v prvom rade funkčným doplnkom interiéru a nie vizuálne výrazným prvkom. Jej štýl sa preto snažte prispôsobiť už existujúcemu štýlu spálne a jej nábytku, najmä čo sa týka farby, povrchovej úpravy a detailoch na jej dverách. Veľmi trendy je minimalistický štýl v neutrálnej farebnosti. Predovšetkým sa aktuálne využívajú farby ako biela, čierna, sivá, béžová v matných prevedeniach, či rôzne drevodekory a drevená dyha. Kreativite sa ale medze nekladú a každý sa rozhodne podľa vlastného vkusu. Vonkajšie členenie je ideálne zachovať čo najminimalistickejšie, so skrytými úchytkami, prípadne s vyfrézovanými úchytkami. Súčasťou dvierok môže byť aj zrkadlová plocha.

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-10.jpg

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-11.jpg

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-12.jpg
Obr. 10: Minimalistický štýl v dizajne dvierok i farebnosti je aktuálne na výslní.

AKO-VYBRAT-SKRINU-DO-SPALNE-BLOG-NABBI-13.jpg
Obr. 11: Súčasťou dvierok skrine môže byť aj zrkadlová plocha.

Pri výbere skrine je dôležité kvalitné kovanie, pánty a úchytky, na ktorých sa nedostatočná kvalita prejaví najskôr. Pri zásuvkách dbajte na použitie kvalitných koľajničkových mechanizmov. Nepodceňujte možnosť prichytenia skriniek k sebe i k stene. Počítajte s nerovnosťami podlahy a zaťažením skriniek. Čím vyšší nábytok, tým horšia je jeho stabilita, preto vopred premýšľajte o prístupe do skríň, ktoré sú vyššie ako vy.

Či už sa rozhodnete pre vstavanú skriňu na mieru, ktorá pokryje všetky vaše tajné túžby o dokonalom šatníku, alebo klasickú voľne stojaciu skriňu, veríme, že vám naše tipy pri rozhodovaní aspoň trošku pomohli.