Kúpeľňa je neodmysliteľnou súčasťou akejkoľvek domácnosti. Či už žijete v garzónke alebo rodinnej vile, jedno je isté... Váš príbytok vždy obsahuje priestor pre vašu osobnú hygienu. Či už máte pre túto časť bytu vyhradený menší či väčší priestor, tento priestor si vždy vyžaduje predovšetkým dobrý dispozičný návrh. Dôležitejšie ako rozmery je predovšetkým praktické a funkčné usporiadanie kúpeľne. Aj pri nie zrovna kráľovských kúpeľňiach si vždy viete dopomôcť malými fintami, vďaka ktorým do miestnosti dostanete všetko potrebné. Zariadiť veľkú kúpeľňu zväčša nie je žiaden problém, no čo ak máte k dispozícii ozaj malú miestnosť? Preto sa budeme v tomto článku venovať prdovšetkým problematike malých kúpeľní.
 

Tipy pre malé kúpeľňe

V tomto prípade je asi najdôležitejšie si premyslieť, čo od vašej novej kúpeľne očakávate a najmä, čo skutočne potrebujete. Potrebujete, aby súčasťou kúpeľne bola práčka či sušička? Sprchový kút, či vaňa? Alebo kombinácia? A mnoho ďalších otázok, ktoré si pri prerábke či dizajnovaní vašej novej kúpeľne môžte klásť. Sprchový kút zaberá prirodzene menej miesta ako vaňa. Ak však ste kúpacie typy, pouvažujte nad asymetrickým riešením vane či minivaňou. Možnosťou je aj zlúčenie vane so sprchovým kútom. Menšia hĺbka vane taktiež môže byť efektívnym riešením. Tipom pre podkrovné kúpeľne, je umiestnenie vane pod šikmú strechu. Tento priestor je najviac využiteľný práve pre tieto účely. Čo sa týka sprchových kútov, zamerajte sa na subtilné riešenia s plným presklením. Sklo v kombionácii s bledými farbami pôsobí veľmi vzdušne a opticky presvetlí priestor. Po sprchovaní sa samozrejme človek potrebuje pohodlne osušiť a obliecť bez toho, aby sa búchal do skriniek. Tento koordinačný priestor je preto veľmi dôležitý a nesmieme jeho veľkosť podceniť. Radi používate bidet, no nie je priestor, kam ho v malej kúpeľni umiestniť? Dnes už nie je problém so zaobstaraním si kombinovanej záchodovej misy s bidetom, kedy ušetríte miesto. Kúpeľňu opticky zväčší aj veľké zrkadlo umiestnené na stenu. Čo sa týka osvetlenia, najideálnejšie je stropné zapustené osvetlenie. V malej kúpeľni je azda najdôležitejšie, čo najefektívnejšie využiť priestor. To znamená využiť všetky steny. Šikovné policové či skrinkové systémy poskytujú dostatok úložného priestoru na hygienické potreby a uteráky. Nábytok je ideálne riešiť na mieru, nakoľko iba tak viete všetky steny kúpeľne využiť najefektívnejšie. Práčku a sušičku presuňte radšej do inej miestnosti, ak nie je iná možnosť.

A čo celková farebnosť a obklady? Svetlé farby všeobecne pôsobia veľmi príjemne v malých interiéroch. Opticky zväčšia a presvetlia priestor. Biely obklad v horizontálnom smere či veľkoformátová dlažba, s čo najmenšou špárou, to sú tie pravé riešenia. Dôležité je dostatočne osvetliť priestor. Aj už spomínané zrkadlá, majú obrovskú moc.

Dosť bolo teórie, poďme sa pozrieť na konkrétne príklady riešení.

AKO-ZARIADIT-KUPELNU-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Subtílne materiály, ako je napr sklo, dodajú stiesnenému priestoru vzdušnosť. Bledé farby ho opticky rozšíria. Ak vám nie je sympatický čisto biely interiér, je vhodné ho kombinovať s dubovým drevom, či iným typom bledej dreviny.

AKO-ZARIADIT-KUPELNU-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr.2: Pri dlhých a úzkych kúpeľniach dbajte o použitie veľkého zrkadla, ktoré opticky rozšíri priestor. Výhodou je, že dlhé steny poskytujú dostatok úložného priestoru.

AKO-ZARIADIT-KUPELNU-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Veľké presklenia vedia robiť divy. Tu vidno aj ako možno efektívne napojiť umývadlovú časť na vaňu bez toho aby vznikal konflikt záujmov.

AKO-ZARIADIT-KUPELNU-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Pri úzkych a dlhých priestoroch je zaujímavé riešenie aj radenie sprchového kúta a vane za sebou. Dispozične tak zaberajú menej priestoru.

AKO-ZARIADIT-KUPELNU-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5:. V prípade kratších dispozícií, môže vaňa a sprcha tvoriť jeden celok a zaberie iba priestor pre umiestnenie vane.

AKO-ZARIADIT-KUPELNU-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Pri hluchých priestoroch, ako je napríklad priestor medzi WC a sprchovým kútom či vaňou, alebo akýkoľvek výklenok nepoužiteľný pre iné účely sa naskytuje možnosť vytvorenia niky. Slúži pre odkladanie uterákov či dekorácií.

AKO-ZARIADIT-KUPELNU-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Ak sa predsa nechcete vzdať práčky v kúpeľni, existuje veľa podobných riešení, ako ju umiestniť v dispozícii čo najefektívnejšie.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com