DOMOVBlog
Rady a tipy

Premena starej chaty na štýlovú chalúpku

Ak ste kúpili starý dom alebo chalupu, je pravdepodobné, že skôr ako si budete užívať pohodu, budete si musieť vyhrnúť rukávy. Pustiť sa do rekonštrukcie chalupy či chaty je pomerne náročná vec a je potrebné si veci dôkladne premyslieť a naplánovať. Čím lepší budete mať plán, tým rýchlejšie sa môžu veci zrealizovať a v konečnom dôsledku môžete aj ušetriť. Poďme sa teda pozrieť na zopár tipov, ako čo najlacnejšie prezariadiť vašu starú chalupu na štýlovú chalúpku.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Rekonštrukciu starej chaty či chalupy treba vždy poňať citlivo. Dôležité je zachovať jej charakter, zohľadniť prostredie a jej funkciu.
 

Ohlásenie rekonštrukcie

Ohlásenie drobnej stavby postačí, ak sa rekonštrukcia nedotkne vonkajšieho vzhľadu budovy. Pre stavebný úrad však potrebujete mať vypracované podklady, aby jeho pracovníci boli schopní posúdiť, či vaša prestavba skutočne spĺňa ohlasovaciu povinnosť drobnej stavby. V opačnom prípade je potrebné počkať na vydanie stavebného povolania.
 

Technická stránka budovy

V prvom rade je potrebné dôkladne skontrolovať a vyriešiť technický stav. Pri rekonštrukcii chalúp a chát sa najčastejšie stretávame s vlhkosťou. Metód, ako urobiť izoláciu dodatočne či intenzívne vysúšať murivo, je niekoľko. Avšak ešte predtým, ako sa do niečoho pustíte, musíte si dať odborne diagnostikovať všetky poruchy v objekte. Až na základe zistenia týchto skutočností sa navrhnú konkrétne riešenia. S najväčšou pravdepodobnosťou sa na objekte bude meniť i strecha, prípadne sa bude objekt tepelne izolovať – zatepľovať.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: Pred rekonštrukciou je ideálne poradiť sa s architektom a stanoviť rozsah a možnosti rekonštrukcie. Je potreba posúdiť statický a technický stav objektu, predovšetkým pri rozsiahlych rekonštrukciách.
 

Tvorba nového interiéru

Po doriešení technických záležitostí je na rade tvorba vášho nového interiéru, ktorý by mal spĺňať nároky vás i vašej rodiny a pôsobiť nadčasovo ale zároveň klasicky, keďže a jedná o chalupu či chatu. Pri zariaďovaní chalupy platia určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Dominovať by tu každopádne mali prírodné materiály. Víkendové domy chaty, chalupy a podobné stavby sa často nachádzajú v prírode, a preto by sa to malo premietnuť aj v interiéri chalupy. Tá potom bude s okolím pôsobiť kompaktne a zároveň sa stane tým správnym protipólom vášho mestského obydlia, odkiaľ sa prichádzate na vidiek odreagovať od povinností všedných dní.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Materiály vyberajte s rozvahou. K výberu správnej farebnosti a odolným materiálom vám opäť môže dopomôcť architekt – interiérista.

Chalupu však neobývate celoročne, a tak sa nemôžete spoľahnúť na pravidelné vetranie či vykurovanie. Všetko vybavenie preto vyžaduje kvalitné ochranné ošetrenie povrchu, ktorý bude odolný proti vlhkosti alebo plesni. Zlou voľbou nie je ani nábytok vyrobený z drevotrieskovej laminátovej dosky, ktorý je nenáročný na údržbu a v dezéne dreva vyzerá skvele. Ak by ste sa rozhodli pre drevo, vyberajte skôr z exotických druhov drevín, ktoré sú odolné proti vlhkosti a vydržia až niekoľko desaťročí.

Na mieste sú aj pôvodné staré nábytky, ktoré ešte stále dokážu splniť svoj účel a pripomínajú pôvodnú stránku chalupy. Do interiéru vdýchnu kus histórie. To platí aj pre staré dekorácie, ako sú krčahy, drevené kolesá, staré obrazy a podobne. Toto všetko si pri vypratávaní starej chalupy odložte a využite v novom interiéri.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Zachovanie niektorých pôvodných častí interiéru, akou je napr. aj starý kozub, zachovajú kus histórie a dodajú priestoru šmrnc.

Teraz je na rade rozhodnúť sa, akým štýlom sa pri zariaďovaní budete riadiť. Predstavíme vám zopár štýlov, ktoré sa vyslovene hodia pre chalupy či chaty, a vy sa nechajte inšpirovať. :)
 

Provensálsky štýl

Provensálsky štýl je ako stvorený pre všetky romantické duše či milovníkov talianskych a francúzskych dediniek a ich scenérií. Už neodmysliteľne k nemu patria aj levandule a svojím charakterom evokuje miesta preplnené slnkom. Je zároveň akousi symbiózou medzi históriou a súčasnosťou a navodzuje pocity tepla a domova. Skvelo sa hodí do chalúp či vidieckych usadlostí, pretože im dodáva na atmosfére, ktorú často chceme, aby z chát vyžarovala. Zároveň, provensálsky štýl je ako stvorený na miesta, na ktorých chcete oddychovať a vychutnávať si voľný čas.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Pri tomto štýle zariaďovania sa nemusíte báť použiť rôzne pastelové farby, akou je napr. takáto zelená. V kombinácii s mramorovou pracovnou doskou vyzerá úžasne.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Neodmysliteľným doplnkom sú kvety.
 

Rustikálny štýl

Rustikálny / vidiecky štýl je skutočným spojením s prírodou, pretože jeho hlavným materiálom je drevo. Už sa nemusíte trápiť nad tým, ako zariadiť chalupu či chatu tak, aby bola v súlade a harmónii s prírodou a vyžarovala autentickosť. Rustikálny štýl je odpoveďou. Využíva prírodné materiály, okrem dreva aj ľan, vlnu, jutu, kov či kameň. Charakterizujú ho tlmené farby, vintage doplnky a dekorácie a príslušenstvo, ktoré sa spája so zemou. Aj preto sú pre neho typické najmä farby zeme, ako hnedá, zelená, červená a modrá.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Tehlové steny, červené doplnky a množstvo dreveného nábytku v klasickom štýle – toto je pravý rustikálny interiér.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-8.jpg
Obr. 8: Rustikálne ladené interiéry často priznávajú materiál, z ktorého je objekt ako taký vybudovaný. Obnažené steny a neopracované trámy dodávajú interiéru na surovosti.
 

Škandinávsky štýl

Škandinávsky alebo aj severský štýl v sebe spája všetky požiadavky, ktoré sa zvyknú klásť na záhradné stavby, chaty či drevené domčeky. Jeho charakteristiky vychádzajú z histórie severských krajín a úzko sa spája s prírodou. Príroda severských krajín bola v minulosti počas väčšiny roka nehostinná a ľudia chudobní, preto si vyrábali svoje príbytky sami. Aj keď boli malé, boli vždy útulne a svetlé. Škandinávsky štýl je teda typický útulnosťou a svetlými farbami, čistotou a poriadkom a hodí sa predovšetkým pre chaty zasadené do horského prostredia.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-9.jpg
Obr. 9: Jednoduchosť vo farebnosti ale aj vo výrobe nábytku, to všetko vystihuje škandinávsky štýl.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-10.jpg
Obr. 10: Škandinávsky interiér pôsobí vždy čisto a útulne.
 

Hygge štýl

Hygge štýl je v poslednej dobe veľmi rozšírený a teší sa svojej obľube. Nejde však len o štýl zariaďovania interiérov či exteriérov. Hygge je aj životná filozofia. Svoj pôvod má v Dánsku a cieľom je vytvoriť príjemné a pohodlné prostredie, ktoré vedie k spokojnosti. Hygge znamená nielen štýl, ale aj čas strávený s blízkymi, chutné jedlo a nápoje. Evokuje v sebe bezpečie a útulnú atmosféru. Čo je jeho neodmysliteľnou súčasťou v rámci dizajnu, sú pohodlné deky, vankúše, prikrývky, sviečky a svetelné dekorácie.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-11.jpg
Obr. 11: Príjemná atmosféra je základovým kameňom hygge štýlu.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-12.jpg
Obr. 12: Výbornou súčasťou hygge interiéru je sieť na húpanie, či závesné kreslo.
 

Minimalistický štýl

Ak máte radi jednoduchosť a čisté línie, v tomto prípade je minimalistický štýl to pravé pre vás! Ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása a minimalizmus je toho dôkazom. Tento jednoduchý štýl sa vyznačuje najmä vzdušnými, otvorenými a presvetlenými priestormi, tvarovou jednoduchosťou, čistotou línií a využitím neutrálnych farieb. Moderný minimalizmus sa skvelo hodí aj do menšej chatky, ktorú si nechcete zapĺňať prebytočnými vecami.

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-13.jpg

PREMENA-STAREJ-CHATY-NA-STYLOVU-CHALUPKU-BLOG-NABBI-14.jpgObr. 13 a 14: Moderný minimalizmus sa hodí predovšetkým do novovybudovaných chát, nie starých chalúp. Voľte preto rozvážne, aký štýl si pre danú nehnuteľnosť vyberiete.